postheadericon Geografia jeziora bezodpływowego na pograniczu Izraela, Jordanii i Autonomii Palestyńskiej

Morze Martwe jest położone w najniższym punkcie Ziemi: na 418 metrach pod poziomem morza. Powierzchnia wody zajmuje 1020 km2, a maksymalna głębokość wynosi 399 m. Morze Martwe słynie z bardzo dużego stopnia zasolenia, które wynosi średnio 28%. Morze Martwe nie jest prawdziwym morzem, a jeziorem bezodpływowym, położonym na pograniczu Izraela, Jordanii i Autonomii Palestyńskiej. Od XX wieku ilość wody wpływającej do akwenu zmniejszyła się z powodu zmian klimatycznych (parowanie spowodowało obniżenie wody i wytrącenie wielu pokładów soli) oraz wykorzystywania wody przez Izrael i Jordanię.

W związku z bardzo dużym zasoleniem w morzu poza bakteriami nie ma innych form życia. Jeśli jakaś ryba przez przypadek trafi do Morza Martwego, niestety, szybko zginie. W samym morzu nie ma warunków do życia, ale na okolicznych terenach można znaleźć oazy, rośliny Geografia Morza Martwegotropikalne, wiele dzikich zwierząt, a samo morze leży na głównym szlaku migracji ptaków. Ale dzięki temu zasoleniu z wody pozyskuje się ogromne ilości soli kuchennej i potasowej. Jak wiadomo, Morze Martwe ma również właściwości medyczne: leczniczo działają wody i błoto. Już w starożytności tak wykorzystywane były wody morza.

Dziś błoto i gorące źródła siarkowe, które występują wzdłuż wybrzeża wykorzystuje się do leczenia chorób skóry i stawów. Chorzy na astmę i alergie uzyskują tam świetne rezultaty w leczeniu. Dodatkowo, dzięki niskiemu położeniu morza powietrze jest tam bogatsze w tlen i bromki, co korzystnie wpływa na odprężenie i relaksację organizmu. Z Morza Martwego robione są również różnego rodzaju kosmetyki.

Największym minusem położenia geograficznego Morza Martwego są trudne warunki geologiczne, przez co nie mogło tam powstać zbyt wiele hoteli i kompleksów uzdrowiskowych. Jeśli chodzi o komunikację, niedaleko znajduje się izraelski port lotniczy Bar Yehuda.

Nad Morzem wydzielono kilka terenów na plaże, większość linii brzegowej jest niedostępna, a chodzenie na tzw. dzikie plaże jest bardzo niebezpieczne, ponieważ występują tam liczne uskoki przysłonięte jedynie cienką warstwą piasku.