postheadericon Urlop nad Morzem Martwym

Takie wakacje marzą się chyba każdemu: niezależnie od pory roku, nad Morzem Martwym jest ciepło, słonecznie i zielono. I, jak wiadomo, aby unosić się na tym morzu, nie trzeba nawet umieć pływać, gdyż jest tak zasolone, że uniesie na swojej powierzchni każdego. Wyjeżdżając do Izraela, aby spędzić wakacje lub ferie nad Morzem Martwym, pamiętajmy, że w rzeczywistości nie jest to morze, ale ogromne jezioro leżące na pograniczu Izraela, Autonomii Palestyńskiej i Jordanii.

Kąpiele w Morzu Martwym zalecane są osobom, które mają problemy dermatologiczne, np. łuszczycę i z bólami stawów. Dlatego taki wyjazd jest szczególnie polecany ze względu na właściwości lecznicze. Zresztą, już w starożytności bagno i woda z Morza Martwego uznawane były za Wczasy nad morzem martwymlekarstwo na różnego rodzaju bóle. Błoto jest naturalnym Spa. Później odkryto, że substancje pozyskiwane z Morza Martwego mają też właściwości upiększające i dziś kosmetyki stamtąd robią furorę. Nikt bez nich nie wyjeżdża znad Morza Martwego. Specyficzne właściwości medyczne klimatu i wód morza spowodowały, że powstały tam całe kompleksy uzdrowiskowo-turystyczne w Ein Gedi, En Bogeg i Hammay Zohar. Z wielkim powodzeniem leczy się tam choroby skóry alergię, astmę oskrzelową, reumatyzm i schorzenia kobiece.

Urlop nad Morzem Martwym możemy spędzić leniuchując, dbając o wygląd i zdrowie, relaksując się i odprężając, na co wielki wpływ ma wysokie ciśnienie, które tam panuje. Ale Morze Martwe i okolice to również mnóstwo historycznych miejsc i zabytków, więc jeśli ktoś nie przepada za leniuchowaniem, ale uwielbia zwiedzać, to tam znajdzie wiele ciekawych miejsc, m.in. Qumran, Masadę, Ein Gedi, Jerycho, góry z Soli.

Podczas planowania urlopu nad Morzem Martwym warto pomyśleć nad wyjazdem, który obejmie również inne miejsca w Izraelu: Betanię, Górę Nebo, Madabę, Jordanię oraz wiele, wiele innych. Te rejony są niesamowicie nasycone historią, byłoby wielką stratą z tego nie skorzystać. Wakacje spędzone nad Morzem Martwym z pewnością będą niezapomniane.